TURKEY HOME

HOME OF POETRY

Türkiye’nin güzelliklerini kültürel ve sanatsal zenginlikleriyle anlatmak için Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla başlatılan geniş kapsamlı proje, yurt dışı ayağı olan Home of Poetry filmi ile devam ediyor. Bir öncekinde olduğu gibi, konsepti Genna tarafından geliştirilen filmin yapımcılığını ATL Yapım, yönetmenliğini Şenol Korkmaz, görüntü yönetmenliğini ise Michel Dierickx ve Avi Karpick üstlendi.

Cumhuriyet dönemi şairlerimizin Türkiye’nin şiirsel güzelliklerini anlatan şiirlerinden seçkiler, tek bir şiir haline getirilerek İngilizceye çevrildi. Şairlerimize ilham veren bu güzelliklerin her biri, Türk şiiriyle yeni tanışan yabancı bir sanatseverin perspektifinden ekranlara taşındı.

3 dakika 38 saniyelik internet versiyonunun yanı sıra, televizyon için üretilmiş 60’ar saniyelik üç kısa versiyonu da bulunan Home of Poetry filminin çekim ve kurgu aşamaları yaklaşık 4 ay sürdü. Filmin çekimleri İstanbul, Kütahya, Isparta, Bursa, Malatya, Trabzon, Antalya, Muğla, Mardin, İzmir, Denizli ve birçok farklı ilçede gerçekleştirilirken, kütüphane sahnesi için de İsviçre’de yer alan Abbey Library of Saint Gallen adlı müze kütüphane tercih edildi.

Türkiye’nin turizme konu olan tüm güzelliklerini sergilerken bir yandan da Türk şiirinin zenginliklerini yabancı sanatseverlerin beğenisine sunan film, konseptiyle tanıtım alanında dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Proje, farklı sanat dallarına odaklanacak yeni çalışmalarla ülkemizi yurt dışına tanıtmaya devam edecek.

AĞUSTOS 2017
REKLAM AJANSI: GENNA ISTANBUL
KONSEPT: A. SELİM TUNCER
KREATİF YÖNETMEN: NİLÜFER GÜLATA
KREATİF GRUP: GÖKHAN ÜSTÜNEL, ÖZHAN SANCAK, AYŞEGÜL KAYIKÇI, HASAN HÜSEYİN KEMANİ
MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ: ARZU YARAŞ
YAPIM: ATL YAPIM, SACİT ALTUN
YAPIM SORUMLULARI: DENİZ DOĞAN, ADEM KELEŞ, RAGIP TURAN
YÖNETMEN: ŞENOL KORKMAZ
YARDIMCI YÖNETMEN: ERDİ SEVİNÇ
YÖNETMEN YARDIMCILARI: SARA YÜCEL, ELİF BELGEN, BURAK ŞİŞMAN, HÜSEYİN TOPRAK, ONUR MÜVEYYEN
GÖRÜNTÜ YÖNETMENLERİ: MICHEL GEORGE WILSON DIERICKX, AVI KARPICK, FATİH TÜRKER
FOCUSPULLER: İSMAİL HAKKI CEYHUN, ÇAĞATAY FİDAN, EMRAH ÇELİK, MUSTAFA ÇELİK
OKUYAN: KEMAL AYYILDIZ
ÇEVİRİ: SALİHA PAKER
MÜZİK: MOH DENEBİ
KURGU VE ONLİNE: TAMIR WEISS
SFX VE MİKS: KEREM AKSOY
KOSTÜM: TALEH ALİYEV
IŞIK ŞEFİ: ARİF ÇİZMECİ
CAST SORUMLULARI: CEYDA ZENGİN, BERAT ŞİMŞEK, SERKAN SÜKYEN, ÇETİN AYAZOĞLU, AYTEKİN ARSLAN, ZAFER GÖKMEN ATAKAN
MEDYA: TV, İNTERNET
ŞİİRLER: ENİS BATUR, ERDEM BAYAZIT, İLHAN BERK, YAHYA KEMAL BEYATLI, EDİP CANSEVER, FAZIL PÜSNÜ DAĞLARCA, BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU, NAZIM HİKMET, ATTİLÂ İLHAN, ADNAN ÖZER, ZİYA OSMAN SABA, CEMAL SÜREYA, KEMAL TAHİR, AHMET HAMDİ TANPINAR, ÖMER BEDRETTİN UŞAKLI, TURGUT UYAR

Turkey.Home, Home of Poetry (I), Ağustos 2017

Turkey.Home, Home of Poetry (II), Ağustos 2017

Turkey.Home, Home of Poetry (III), Ağustos 2017

/ / /